top of page

RINGS:- TIMES:- BREED:- JUDGES

* Not Before Times

¬Friday 21st June 2024     
Ring No    Time                              Breed                                                Judge
           
1    9.00am    Cavalier King Charles Spaniel    Miss V Cox
           
2    9.00am    Pug    Mr Gordon Haran (STKCA)
           
3    9.00am    Papillon    Mr Steve Goodwin
           
4    9.00am    Keeshond    Mr Hans Van Den Berg
4    *10.00am    Bichon Frise    Mr Hans Van Den Berg
4    *11.00am    Chihuahua (Smooth Coat)    Mr Hans Van Den Berg
           
5    9.00am    Chihuahua (Long Coat)    Mr frank Kane
5    *11.00am    Griffon Bruxellois    Mr frank Kane
      
6        Northern Chihuahua club     
7        Northern Chihuahua club    
           
8    9.00am    Italian Greyhound    Mrs C J Rishworth
8    *10.00am    Miniature Pinscher    Mrs P Sidgwick
8    *11.00am    Australian Silky Terrier    Mrs P Sidgwick
8    *11.15am    English Toy Terrier    Mrs P Sidgwick
8    *12.30pm    Toy Breeders Group    Miss Dianna Spavin
8    To follow    Utility Breeders Group    Miss Dianna Spavin
           
9    9.00am    Affenpinscher    Mrs J Todhunter
9    *10,30am    Chinese Crested    Mr Mark Burns
9    *11.45am    Pekingese     Mr Mark Burns
           
10    9.00am    Pomeranian    Mr Stuart Payne
10    *11.00am    Japanese Chin    Mr Stuart Payne (STKCA)
           
11        Northern Pomeranian Ch Show    
           
12    9.00am    Japanese Spitz    Vanessa Williams-Wegmann
12    *9.45am    Bolognese    Vanessa Williams-Wegmann
12    *10.15am    Coton De Tulear     Vanessa Williams-Wegmann
12    *11.00am    Löwchen (Little Lion Dog)    Vanessa Williams-Wegmann
12    *11.30am    Maltese     Vanessa Williams-Wegmann
12    *11.45am    Yorkshire Terriers    Vanessa Williams-Wegmann
           
13        Yorkshire Terrier Ch Show    
           
14    9.00am    Miniature Schnauzer    Mrs Jackie Hood
14    *10.30am    Schnauzer    Mr C P Clay
14    *11,00am    Shar Pei    Mrs A Jenkins
           
15    9.00am    Japanese Shiba Inu    Howard Ogden Q
15    *10.30am    Schipperke      Howard Ogden
15    *11.00am    Boston Terrier    Howard Ogden
           
16        Boston Terrier Club Ch Show    
           
17    9.00am    Havanese    Dr A Paloheimo Segersven
17    *9.45am    Shih Tzu    Dr A Paloheimo Segersven
           
18    9.00am    Dalmatian    Miss Dianna Spavin
18        Scottish Dalmatian Open show    
           
19            
           
20    9.00am    Bulldog    Mr C D Thomas
20    *11.00am    Chow Chow    Miss Dianna Spavin
20        Blackpool Bulldog open show    
           
21    9.00am    German Spitz (Klein)    Liz Cartledge
21    *9.45am    German Spitz (Mittel)    Liz Cartledge
21    *10.30am    Tibetan Spaniels    Liz Cartledge
           
22    9.00am    Tibetan Terrier    Mrs Tracy Leese
           
23    9.00am    King Charles Spaniel    Albert Wight
23    *10.00am    Poodle (Miniature)    Albert Wight
23    *11.00am    Eurasier    Mr Ken Sinclair
           
24    9.00am    Lhasa Apso    Mr Tom Mather
24    *11.00am    Poodle (Toy)    Mr Mike Wildman
           
25    9.00am    Akita    Irene Rushfirth
25    *10.00am    Akita Inu    Irene Rushfirth
25    *12.30pm    Fossedata Open Stakes    Mrs Irene Rushfirth
25    To follow    Fossedata Brace Stakes    Mrs Irene Rushfirth
           
26    9.00am    Poodle (Standard)    Mr Phil Freer Q
26    *10.30am    NPC Standard Poodle    Mr J Griffiths
           
27    9.00am    NPC Miniature Poodle    Agnes Murphy
27    *10.30am    NPC Toy Poodle    Miss Angela Thompson
           
28    10.00am    YKC Handling Stakes    Mr Robert Harrison
28    *12.00pm    Puppy Stakes    David Bell
           
Main A    9.00am    A.V.N.S.C. Toy    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V.N.S.C. Utility    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Toy    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Utility    Mr Rodney Price
Main A    *1.00pm    Junior Stakes    Mr Rodney Price
           
Main B    9.00am    Young Kennel Club Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    *10.00am    A.V. Rare Breeds    Mr Paul Eardley
Main B    *10.30am    Special Beginners Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    To follow    Veteran Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    To follow    Champion Stakes    Mr Paul Eardley
           
Main        Toy Group    Tom Isherwood
Main        Utility Group    Mr Ken Sinclair
           
28        Toy Puppy Group    Mr I Sidgwick
28        Utility Puppy Group    Mr Graham Godfrey
           
26        Toy Junior Group    Mr Steve Goodwin
26        Utility Junior Group    Howard Ogden
           
24        Toy Veteran Group    Vanessa Williams-Wegmann
24        Utility Veteran Group     Mr Stuart Payne
           
           
           

Saturday 22nd June 2024

1    9.00am    Whippet    Mr Wendle Moore
           
2    9.00am    Afghan Hound    Mr Ken Sinclair
           
3        Northern Afghan Ch Show    
           
4    9.00am    Basenji    Mr Hans Van Den Berg
4    *9.45am    Gordon Setter    Mr Hans Van Den Berg
4    *11.30am    Nova Scotia Duck Tolling Retriever    Mr Hans Van Den Berg
4    *12.15pm    Spaniel (Clumber)    Mr Hans Van-Den-Berg
4    *12.30pm    Spaniel (Irish Water)    Mr Hans Van-Den-Berg
           
5    9.00am    Dachshund (Long-Haired)    Liz Cartledge
5    *10.30am    Dachshund (Min Smooth-Haired)    Liz Cartledge
           
6    9.00am    Rhodesian Ridgeback      Mrs M J Dunn
6    *12.00pm    Basset Fauve De Bretagne    Mrs M J Dunn
           
7    9.00am    Deerhound    Mrs E Hamilton
7    *10.30am    Harrier    Martin Sanders
7    *10.45am    Elkhound    Martin Sanders
7    *11.00am    Weimaraner    Mrs Jenny Millard
7    *11.30am    Bracco Italiano    Karen Goode
           
8    9.00am    Basset Hound    Miss Dianna Spavin
8    *10.30am    Cirneco Dell ‘Etna    Miss Dianna Spavin
8    *12.30pm    Breeders Group    Miss Dianna Spavin
8    To follow    Breeders Group    Miss Dianna Spavin
           
9    9.00am    Dachshund (Wire-Haired)    Mr Mark Ord
9    *10.30am    Dachshund (Min Wire-Haired)    Mr Mark Ord
9    *11.45am    Greyhound    Mr Mark Ord
9    *12.00pm    Hamiltonstovare    Mr Mark Ord
           
10    9.00am    Irish Wolfhound    Mr Ian Bond
10    *10.00am    Pharaoh Hound    Albert Wight
10    *10.30am    Basset Griffon Vendeen (Grand)    Albert Wight
10    *11.00am    Basset Griffon Vendeen (Petit)    Albert Wight
           
11    
9.00am    Saluki    Dr Annukka Paloheimo Segersven
11    
*10.00am    Dachshund (Min Long-Haired)    Dr Annukka Paloheimo Segersven
11        Dachshund Club    
           
12        Dachshund Club    
           
13        Dachshund Club    
           
14    9.00am    Borzoi    Mr Jerry Robertson
14    *10.00am    Dachshund (Smooth Haired)    Mr Jerry Robertson
14        Dachshund Club    
           
15    9.00am    Retriever (Flat Coated)    Russell Mosedale
15    *11.30am    Irish Red & White Setter    Russell Mosedale
           
16    9.00am    Irish Setter    Mrs V A Blackshaw
           
17    9.00am    Retriever (Golden)     Mrs Penny Williams
           
18    9.00am    Retriever (Labrador)     Mr frank Kane
           
19        Northern Cocker Ch Show    
           
20    9.00am    Spaniel (Cocker)    Miss Annie Kettle
           
21    9.00am    Pointer    Mr Gordon Haran
21    *11.30am    Hungarian Vizsla    Mr Gordon Haran
           
22    9.00am    Hungarian Wirehaired Vizsla    Mrs Kathy Moores
22    *10.30am    Spanish Water Dog    Mrs Kathy Moores
22    *11.30am    Lagotto    Mr David Sheilds
           
23    9.00am    German Shorthaired Pointer    Mr Adam Rose
23    *11.00am    German Wirehaired Pointer     Mr Adam Rose
           
24    9.00am    Beagle    Howard Ogden
24    *11.00am    Spaniel (American Cocker)    Howard Ogden
           
25    9.00am    English Setter    Mrs C F Guy
25    *11.00am    Spaniel (English Springer)     Mr David Craig
25    *12.30pm    Fosse data Open Stakes     Mr David Craig
25    To follow    Fosse data Brace Stakes     Mr David Craig
           
26    9.00am    Large Munsterlander    Colin Woodward
26    *10.00am    Italian Spinone    Colin Woodward
26    *11.30am    Retriever (Curly Coated)    Colin Woodward
26        Italian Spinone Club Open Show    
           
27    9.00am    Spaniel (Welsh Springer)    Mrs Pat Butler-Holley
27    *10.30am    Retriever (Chesapeake Bay)     Mrs Pat Butler-Holley
27    *11.15am    Spaniel (Field)    Mrs Pat Butler-Holley
           
28    10.00am    YKC Handling Stakes    Mr Robert Harrison
28    *12.00pm    Puppy Stakes    David Bell
           
Main A    9.00am    A.V.N.S.C. Hound    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V.N.S.C. Gundog    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Hound    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Gundog    Mr Rodney Price
Main A        Junior Stakes    Mr Rodney Price
           
Main B    9.00am    Young Kennel Club Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    *10.00am    A.V. Rare Breeds    Mr Paul Eardley
Main B    *10.30am    Special Beginners Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    To follow    Veteran Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    To follow    Champion Stakes    Mr Paul Eardley
           
           
Main        Hound Group    Ms M Rodgers
Main        Gundog Group    Mrs M M Waddell
           
28        Hound Puppy Group    Mrs Elisabeth Macknight
28        Gundog Puppy Group    Albert Wight
           
26        Hound Junior Group    Howard Ogden
26        Gundog Junior Group    Howard Ogden
           
24        Hound Veteran Group     Albert Wight
24        Gundog Veteran Group     Mr Gordon Haran

SUNDAY  23RD  JUNE 2024
    
1    9.00am    Border Collie    Mr Pete Simmons
           
2    9.00am    Welsh Corgi (Pembroke)    Mr Alan Mathews
2    *10.00am    Welsh Corgi (Cardigan)    Mr Alan Mathews
2    *10.30am    Swedish Vallhund      Mr Alan Mathews
2    *10.45am    Australian Shepherd     Mr Alan Mathews
2    
*11.15am    Belgian Shepherd Dog (Groenendael)     Mr Alan Mathews
2    
*11.45am    Belgian Shepherd Dog (Malinois)     Mr Alan Mathews
2    
*12.15pm    Belgian Shepherd Dog (Tervueren)    Mr Alan Mathews
           
3    9.00am    Samoyed    Mr Keith Nathan
3    *10.45am    Briard    Mr Keith Nathan
3    *11.45am    Hungarian Puli    Mr Keith Nathan
3    *12.15am    Hungarian Pumi    Mr Keith Nathan
           
4    9.00am    Shetland Sheepdog    Mrs Karen Angier
           
5    9.00am    Collie (Rough)    Mr G Hyde
           
6    9.00am    Old English Sheepdog    Jenny Haldane
6    *10.00am    Pyrenean Mountain Dog    Mr M Flounders
6    *11.00am    Hovawart    Julie Condron
           
7    9.00am    Bearded Collie    Mrs Kim Evans
7    *11.30am    Polish Lowland Sheepdog    Mr Adam Hollis
           
8    9.00am    Fox Terrier (Smooth)    Mr A B Johnston
8    *9.45am    Manchester Terrier    Miss Dianna Spavin
8    *10.15am    Norwegian Buhund    Miss Dianna Spavin
8    *10.30am    Estrela Dog    Miss Dianna Spavin
8    *10.45am    Finnish Lapphund    Miss Dianna Spavin
8    *11.15am    Australian Cattle Dog     Miss Dianna Spavin
8    *11.45am    Catalan Sheepdog    Miss Dianna Spavin

8    *12 noon    Norfolk Terrier         Miss Dianna Spavin
8    *12.30pm    Breeders Group Pastoral    Miss Dianna Spavin
8    To follow    Breeders Group Working    Miss Dianna Spavin
8    To follow    Breeders Group Terrier    Miss Dianna Spavin
           
9    9.00am    Bernese Mountain Dog    Ms Lynne Barker
9    *10.30am    Dogue De Bordeaux    Ernie Paterson
9    *11.00am    Bouvier Des Flandres    Ernie Paterson
9    *11.15am    Russian Black Terrier    Ernie Paterson
9    *11.45am    Tibetan Mastiff    Ernie Paterson
           
10    9.00am    Siberian Husky    Ms Mel Hannam
           
11    
9.00am    German Shepherd Dog (Alsatian)     Mr frank Kane
11    *10.30am    Lancashire Heeler    Mr frank Kane
           
12        Northern Great Dane Ch Show    
           
13    9.00am    Great Dane    Mrs M Worsley
           
14        Mancunian Boxer Ch Show    
           
           
15    9.00am    Leonberger    Mr Hans Van Den Berg
15    *10.00am    Giant Schnauzer    Mr Hans Van-den-Berg
15    *10.30am    Boxer    Mr Hans Van Den Berg
15    *1.30pm    Portuguese Water Dog    Mr Hans Van-Den-Berg
15    *1.45pm    Mastiff    Mr Hans Van-Den-Berg
15    *2.00pm    Neapolitan Mastiff    Mr Hans Van-Den-Berg
           
16    9.00am    Bullmastiff    Billy Brittle

16   *11.00am   German Pinchers
16        Bullmastiff Club Show    
           
17    
9.00am    Newfoundland    Dr A Paloheimo Segersven

17    
*11.00am    Alaskan Malamute    Dr A Paloheimo Segersven
           
18    9.00am    Staffordshire Bull Terrier        Mrs Debbie Desmond
           
19    9.00am    Border Terrier    Mrs B Barber
           
20    9.00am    St Bernard    Albert Wight
20    *10.00am    Dobermann    Albert Wight
           
21    9.00am    Bull Terrier    Mr Frank Dyson
21    *10.00am    Bull Terrier ( Miniature)    Mr Frank Dyson
21    *10.45am    Airedale Terrier    Mrs Johnston
21    *11.00am    Fox Terrier (Wire)    Mr Paul Eardley
           
22    9.00am    Parson Russel Terrier    Mr Mathew Smith
22    *10.30am    Jack Russell Terrier    Mr David Sheilds
22    *11.30am    Lakeland Terrier    David Sheilds
           
23    9.00am    Soft Coated Wheaten Terrier    Miss C Clarke-O'Neill
23    *10.15am    Scottish Terrier    Mr Barry Day
23    *11.00am    Kerry Blue Terrier    Mr Barry Day
23    *11.15am    Irish Terrier    Mr Barry Day
23    *11.30am    Cesky Terrier    Mr Barry Day
23    *11.45am    Australian Terrier    Mr Barry Day
           
24    9.00am    West Highland White Terrier    Mrs Liz Cartledge
24    *10.15am    Dandie Dinmont Terrier    Mrs Liz Cartledge
24    *11.15am    Cairn Terrier    Mr Tim Ball
24    *11.30am    Glen of Imaal Terrier    Ms Marion Sargent
           
25    9.00am    Rottweiler                        Mrs Irene Rushforth
25    *12.30pm    Fossedata Open Stakes    Mrs Irene Rushfirth
25    To follow    Fossedata Brace Stakes    Mrs Irene Rushfirth
           
26    9.00am    Bedlington Terrier    Mr Mark Ord
26    *10.00am    Skye Terrier    Mr Mark Ord
26    *10.30am    Welsh Terrier      Mr Mark Ord
26    *11.00am    Norwich Terrier    Dawn Inett
           
27            
           
28    10.00am    YKC Handling Stakes    Mr Robert Harrison
28    *12.00pm    Puppy Stakes    David Bell
           
Main A    9.00am    A.V.N.S.C. Pastoral    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V.N.S.C. Working    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V.N.S.C. Terrier    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Pastoral    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Working    Mr Rodney Price
Main A    To follow    A.V. Import Register Terrier    Mr Rodney Price
Main A        Junior Stakes    Mr Rodney Price
           
Main B    9.00am    Young Kennel Club Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    *10.00am    A.V. Rare Breeds    Mr Paul Eardley
Main B    *10.30am    Special Beginners Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    To follow    Veteran Stakes    Mr Paul Eardley
Main B    To follow    Champion Stakes    Mr Paul Eardley
           
Main        Pastoral Group    Mr Keith Nathan (STKCA)
Main         Working Group    Mrs Liz Dunhill
Main        Terrier Group    Mr Paul Eardley
           
28        Pastoral Puppy Group    Miss Dianna Spavin (STKCA)
28        Working Puppy Group    Mr Albert wight
28        Terrier Puppy Group    Mr Albert Wight  
           
26        Pastoral Junior Group    Mr Alan Mathews
26        Working Junior Group    Mr Alan Mathews
26        Terrier Junior Group    Mr David Sheilds
           
24        Pastoral Veteran Group     Mr Hans Van-Den-Berg
24        Working Veteran Group     Mr Keith Nathan
24        Terrier Veteran Group     Ms Irene Glen
           
           
Main        Best in Show    Mr Frank Whyte
Main        Best Puppy in Show    Mr Frank Whyte
Main        Best Junior in show    Mr Paul Eardley
Main        Best Veteran in Show    Mr Albert Wight
           


 

2024 schedule cover_FINAL version cropped.jpg

 

bottom of page